Győr - a város legnagyobb földalatti szennyvízátemelője épül - ideiglenes átemelő a Petőfi téren
Útlezárásra számítsanak Győrben a Petőfi téren, a Zsinagóga melletti szakaszon csatornaépítési munkák miatt. A közelben épül Győr legnagyobb földalatti szennyvízátemelője, az ehhez tartozó vezetékek összekötésén dolgoznak a szakemberek. Az építkezés idején a szennyvízelvezetés folyamatosan működni fog, de ideiglenes, föld feletti átemelővel továbbítják, a szennyvizet. Az okozott kellemetlenségekért és a környéken érezhető csatornabűzért a szolgáltató türelmet és megértést kér az ott lakóktól és az arra közlekedőktől. Az ideiglenes átemelő működtetésére várhatóan szeptember második hetéig lesz szükség.
2015. augusztus 28.
Korábban írtuk: 2015. március
Márciusban újabb látványos szakaszához érkezett a beruházás, a Petőfi téri szennyvízátemelőnél megkezdődött a csősajtolás. A fúróberendezés narancssárga kamionja, a sajtológépek, a fúrószárak a daruk és a 12 méteres acél csőszálak már ott sorakoznak a Petőfi téri zsinagóga mellett.
Elsőként a Petőfi téri aknából ötméteres mélységben indul majd a préselés, a Rába utca irányába. Innét fgog az átemelőbe érkezni a szennyvíz – tudtuk meg Biczó Lászlótól, a PANNON-VÍZ Zrt. műszaki ellenőrétől. A szokásos protokoll szerint előbb egy irányfurat készül, majd ezt fokozatosan bővítik a szakemberek. Ha elérték az 1000 mm-es átmérőt, befűzik a védőcsövet, ennek belsejébe pedig a 800 mm es szennyvízvezeték kerül. A két cső közti rész betonnal öntik ki, ez külön megerősítést ad a szerkezetnek.
Ezen a 800 mm-es szennyvízvezetéken fog majd gravitációsan érkezni a Rába utca irányából a szennyvíz az aknába. Ez az a tömény szennyvíz, aminek a szagát oly sokszor lehet érezni a belvárosi csatornákban ha kiszáradnak a bűzelzárók. Ennek a szennyvíznek döntő része a környező településekről – Ikrényről, Abdáról, Börcsről, Rábapatonáról -érkezik, és jelenleg Győr belvárosi utcái alatt jut el az átemelő telepre. Ha ez a beruházás elkészül, csökkenni fog a belvárosi csatornák terhelése, mert a Rába és a Mosoni-Duna partján megépült szennyvíz főnyomócső lerövidíti a szennyvíz útját.
Ehhez még sokat kell dolgozni a Petőfi téren. A Rába utcai 110 méteres furat után a ki kell fúrni a nyomócsövek helyét is, három méteres mélységben a Petőfi hidi körforgalom felé. A teljes beruházást optimális esetben jövőre sikerül befejezni.
2015. március 13
C
Korábban : 2015. január
Az enyhe telet kihasználva január első hetében már folyik munka a Petőfi téri szennyvízátemelőnél. Az építők sikeresen elérték a kilenc méteres mélységet, most a leendő átemelő fenékszintjét betonozzák. Januárban Győrnél kisebb árhullám vonul le, de ez már nem nehezíti az építkezést: a folyóparti munkák elkészültek.
Korábban: 2014. november
Hónapokig hátráltatta a magas vízállás az új szennyvíz főnyomóvezeték építését, a múlt héten kezdődhetett újra a munka a Radó sziget mellett, a Rába ártérben. A beruházás jelentősen javítani fogja a város szennyvízelvezetésének helyzetét: a távolról érkező tömény szennyvizek már nem sokáig terhelik a belvárosi csatornákat.
Tavaly ősszel kezdődött a munka Viziváros és Révfalu rakpartjain – tudtuk meg Ifj. Biczó Lászlótól, a PANNON-VÍZ Zrt. műszaki ellenőrétől. Az 500 mm átmérőjű nyomócsövet sikeresen átfűztük a Mosoni-Duna alatt, majd eljöttünk vele az uszoda alatt is, egészen a Rába partig. Az ártéri előkészítő munkákat elvégeztük, a területet szabaddá tettük, de a magas vízállás miatt folyamatosan tolódott a munkakezdés.
A november közepére kialakult tartósan alacsony vízállásnál a hatalmas lánctalpas markoló végre biztonságosan el tudott jutni az építkezés helyszínére. A gépnek ugyanis át kellett jutni a Rába kettős híd alatt, ehhez pedig egy speciálisan mélyített átjárót kellett építeni. Magasabb vízállásnál a markoló itt elmerült volna az iszapban.
November közepétől az építők az uszoda mellett a Petőfi hídig fognak haladni. A látványos vízparti munkát olvasóink a Rába part és Radó Sziget sétányairól már most, később pedig a Rába Kettős hídról, vagy a Radó szigetről is figyelemmel kísérhetik.
Többen érdeklődtek, mi lesz a vízparton kivágott fák pótlásával. Ahogy a vezeték a helyére került, telepíteni fogjuk a vízügyi igazgatóság által kiválasztott fajtájú facsemetéket, melyről tájékozatjuk olvasóinkat.
Ezzel egy időben a Petőfi híd szigeti oldalán, a zsinagóga mellett megkezdődött a város legnagyobb földalatti szennyvízátemelőjének építése. Ott jártunkkor az építők már kialakították a szerkezet körvonalait, megépültek a szükséges vágóélek és rövidesen megkezdődik a szerkezet süllyesztése. Ennek során fokozatosan kilenc méteres mélységig fognak haladni. Az átemelő nagyésze föld alá kerül, a föld feletti részek városképbe való illesztésére különös gondot fordítunk – tette hozzá a műszaki ellenőr.
A győri csatornahálózat történetében mérföldkőnek számít a beruházás. A vezeték üzembeállítása után a Belváros csatornarendszerét nem terheli tovább a környező településeken - konkrétan az Ikrény-Rábapatona-Abda-Börcs, Győr-Újváros és Győr-Sziget térségében- összegyűjtött tömény szennyvíz, ami a városi hálózatba kerülve leginkább a Munkácsy és Bajcsy Zsilinszky út környékén okozott bűzpanaszokat.
2014 november
Korábban: 2014 augusztus
Az árhullám levonulása után a Rába szigeti oldalán az uszodánál az építkezés harmadik ütemét kezdik a csőfektetők. A Petőfi Híd felé fognak haladni. A látványos vízparti munkát olvasóink akár a Rába part és Radó Sziget sétányairól, vagy a Rába Kettős hídról, vagy is figyelemmel kísérhetik.
Tavaly ősszel kezdődött a munka Viziváros és Révfalu rakpartjain – tudtuk meg Ifj. Biczó Lászlótól, a PANNON-VÍZ Zrt. nűszaki ellenőrétől. A vezeték építéssel ősszel elértük az uszodával szemben lévő csónakházakat. Az 500 mm átmérőjű nyomócsövet decemberben sikeresen átfűztük a Mosoni-Duna alatt, ez volt a legkritikusabb szakasz.
Innét majd a Radó szigetet megkerülő kisebbik Rába ág Győr-Sziget felőli partján haladunk, egészen a Petőfi hídig. Sajnos néhány part menti fűzfa áldozatul esett az építkezésnek: fakivágási engedélyek birtokában kivágtuk őket. Többségük már így is megérett a vágásra. Helyettük még idén ősszel újakat telepítünk az önkormányzattal egyeztetett helyszíneken.
Az építők néhány hónap múlva elérik a Petőfi híd szigeti oldalán lévő szennyvíz főgyűjtőt, ahol a közeljövőben a város legnagyobb földalatti szennyvízátemelője kezd épülni.
A győri csatornahálózat történetében mérföldkőnek számít a beruházás. A vezeték üzembeállítása után a Belváros csatornarendszerét nem terheli tovább a környező településeken - konkrétan az Ikrény-Rábapatona-Abda-Börcs, Győr-Újváros és Győr-Sziget térségében- összegyűjtött tömény szennyvíz, ami a városi hálózatba kerülve leginkább a Munkácsy és Bajcsy Zsilinszky út környékén okozott bűzpanaszokat.
A győri belváros csatornarendszerét fogja tehermentesíteni az a szennyvíz főnyomó vezeték, melynek építését idén ősszel kezdték meg a szakemberek. Az építkezés legkritikusabb szakaszaként az uszodánál ma délután fűzték át a nyomócsövet a Mosoni-Duna alatt.
Ősszel kezdődött a munka Viziváros és Révfalu rakpartjain, várhatóan jövőre érik el a Petőfi híd szigeti oldalán lévő szennyvíz főgyűjtőt a csőfektetők, ahol a közeljövőben a város legnagyobb földalatti szennyvízátemelője fog felépülni.
A győri csatornahálózat sajátossága, hogy a távolabbi területeken összegyűjtött tömény szennyvíz a Belváros csatornarendszerébe kerülve bűzpanaszokat és időnként túlterhelést okoz. Konkrétan az Ikrény-Rábapatona-Abda-Börcs, Győr-Újváros és Győr-Sziget térségében összegyűjtött szennyvizekről van szó, amik jelenleg még a Belváros alatt „utaznak” csatornában. Az új főnyomó vezeték a Belváros tehermentesítésén túl a szennyvíz útját is lerövidíti, így kedvezően befolyásolja a szennyvíztisztító működését is.
A Duna–Projekt keretében jelenleg folyó partrendezési munkákhoz kapcsolódva, a parti sétány építésével párhuzamosan épült és épül az 500 mm átmérőjű szennyvíz főnyomócső is. A meder alatti átfúrás a munka legkritikusabb része. A fúróberendezés a Kálóczy téri gátőrháznál települt, innét irányított fúrással a meder alatt jutott át a fúrófej az uszoda felőli oldalra. Ma délután pedig az előkészített furatba sikeresen behúzták a szakemberek az 500 mm átmérőjű nyomóvezetéket.
Jövőre a Rába parton folytatódik a munka, a Radó szigetet megkerülő kisebbik ág szigeti oldalán haladunk, felfelé egészen a Petőfi hídig. A vízparttól távolabb, a Zsinagóga melletti zöld terület alatt épül meg a város legnagyobb köztéri szennyvízátemelője, hét darab nagyteljesítményű szivattyúval.
A munkálatok első üteme a mederkeresztezéssel zárul, ennek költségvetése közel százmillió forint, a második ütem az átemelővel együtt hasonló nagyságrendű.
A vezetéket várhatóan 2014 végén helyezi üzembe a PANNON-VÍZ Zrt. , működésével jentősen enyhülni fog a csatornák terhelése, kevesebb bűzpanaszra számíthatunk a győri belvárosban.
További képek > > >
Korábban:
2013. október 16.
A győri belváros csatornarendszerét fogja tehermentesíteni az a szennyvíz főnyomó vezeték, melynek építését nemrég kezdték meg a szakemberek. Jelenleg Viziváros és Révfalu rakpartjain dolgoznak a csőfektetők, várhatóan jövőre érik el a Petőfi híd szigeti oldalán lévő szennyvíz főgyűjtőt, ahol a közeljövőben a város legnagyobb földalatti szennyvízátemelője fog felépülni.
A győri csatornahálózat sajátossága, hogy a távolabbi területeken összegyűjtött tömény szennyvíz a Belváros csatornarendszerébe kerülve bűzpanaszokat és időnként túlterhelést okoz- kezdte Biczó László, a PANNON-VÍZ Zrt. műszaki ellenőre. Konkrétan az Ikrény- Rábapatona-Abda-Börcs, Győr-Újváros és Győr-Sziget térségében összegyűjtött szennyvizekről van szó, amik jelenleg még a Belváros alatt „utaznak” csatornában. Az új főnyomó vezeték a Belváros tehermentesítésén túl a szennyvíz útját is lerövidíti, így kedvezően befolyásolja a szennyvíztisztító működését is.
A Duna –Projekt keretében jelenleg folyó partrendezési munkákhoz kapcsolódtunk, így a sétány építésével párhuzamosan épül a főnyomócső is. A partélben húzódik 500 mm átmérőjű üvegszál erősítésű vezeték. Viziváros keleti szélén, a Bácsai réten lévő csatlakozási ponttól kezdtünk, rövidesen áthaladunk a Széchenyi híd alatt. Ha a vízállás és az időjárás engedi, ősszel a Kossuth híd alatt eljutunk a Cziráky emlékmű vonaláig, majd meder alatti átfúrással keresztezzük a Mosoni-Dunát. Jövőre a Rába parton folytatódik a munka, a Radó szigetet megkerülő kisebbik ág szigeti oldalán haladunk, felfelé egészen a Petőfi hídig. A vízparttól távolabb, a Zsinagóga melletti zöld terület alatt épül meg a város legnagyobb köztéri szennyvízátemelője, hét darab nagyteljesítményű szivattyúval. A munkálatok első ütemével még idén szeretnénk végezni, vagyis át akarunk jutni a Mosoni-Dunán. Az eső ütem költségvetése közel százmillió forint, a második ütem az átemelővel együtt hasonló nagyságrendű.